Tak, ako v každom odvetví, aj v hudobnej produkcii sa používa množstvo žargónu, ktorému rozumejú iba producenti. Pojmy ako sample a fader sú základné a ľahko pochopiteľné, ale potom sú tu pojmy ako VST, ktoré môžu spôsobiť zmätok.
V tomto článku sa pozrieme na to, čo znamená skratka VST, ako VST pluginy fungujú a ako nainštalovať VST plugin. V celom článku však nájdete odpovede aj na niektoré ďalšie otázky týkajúce sa hudobnej produkcie.
Čo znamená VST plugin?
Ak produkujete hudbu alebo ešte len plánujete začať, určite sa stretnete alebo ste sa už stretli so skratkou VST plugin. VST znamená Virtual Studio Technology, po slovensky by sme to mohli preložiť ako „technológia virtuálneho štúdia“.
Plugin (neologizmus vytvorený z anglického slovesa to plug in – zasunúť) znamená zásuvný modul. Ide o softvérový štandard, ktorý rozširuje funkcie vašej digitálnej zvukovej pracovnej stanice (DAW). Plugin je typ softvéru, ktorý funguje v inom softvéri. Namiesto toho, aby fungoval samostatne, „zapojíte“ ho do niečoho iného. VST pluginy môžu mať podobu virtuálnych nástrojov, napr. syntetizátorov, bicích nástrojov, efektov ako reverb (simulácia dozvuku a ozveny) alebo MIDI efektov.
VST pluginy používajú amatérski aj profesionálni nahrávací inžinieri, producenti a umelci na vylepšenie svojich skladieb alebo zvuku. VST pluginy môžu byť zadarmo alebo aj za niekoľko tisíc eur.
Pluginy sa zvyčajne dodávajú s vlastným grafickým používateľským rozhraním, ktoré obsahuje gombíky a tlačidlá, ktoré možno nastavovať podobne ako pri hardvéri. Mnohé VST pluginy emulujú (alebo digitálne kopírujú) vzhľad, zvuk a funkcie klasických hardvérových jednotiek, ktoré by ste si inak nemohli dovoliť kvôli vysokej cene alebo nedostupnosti. Tieto hardvérové emulácie sú navrhnuté tak, aby vyzerali ako pôvodný hardvér, na ktorom sú založené. Sú vybavené podobnými ovládacími prvkami a parametrami.
Ako vznikol VST plugin?
V roku 1996 spoločnosť Steinberg, výrobca slávneho DAW Cubase, predstavila svetu formát VST a poskytla ho vývojárom na bezplatné používanie. A tak sa začala písať história. Od prvých verzií VST došlo za posledných 20 rokov k mnohým vylepšeniam používateľského rozhrania. Mnohí zo špičkových mixážnych inžinierov, ktorí mixovali hity na analógovom hardvéri, môžu teraz používať pluginy.
Rôzne typy VST pluginov
Pluginy VST by sme mohli rozdeliť do troch hlavných kategórií:
- VSTi nástroje – Tieto pluginy generujú zvuk, ktorý znie akoby bol vytvorený syntetizátorom alebo tradičným nástrojom, ako je klavír alebo gitara. Mnohé pluginy VST sú navrhnuté tak, aby zneli a vyzerali ako populárne hardvérové syntetizátory.
- VST efekty – Tieto pluginy upravujú zvuk rôznymi spôsobmi, napríklad pridaním dozvuku alebo ozveny.
- VST MIDI efekty: Tieto zásuvné moduly pracujú s dátami digitálneho rozhrania MIDI (Musical Instrument Digital Interface), a to buď samostatne, alebo v spolupráci s inými zásuvnými modulmi VST.
1. VSTi nástroje
Skratka VSTi znamená technologický nástroj virtuálneho štúdia (Virtual Studio Technology Instrument). Pluginy VSTi vznikli ako softvérové syntetizátory, ktoré viete pripojiť k svojmu DAW.
Jednou z najlepších vlastností pluginov VSTi je, že dokážu emulovať klavíry, bicie súpravy, gitary, celé orchestre a syntetizátory, ako napríklad Moog Voyager, Yamaha CS-80, Hammond B3 a ďalšie. Tieto syntetizátory sú známe svojimi ikonickými zvukmi a sú také drahé, že ich kúpu si väčšina ľudí nemôže dovoliť. Rôzne iné syntetizátory sa dokonca už nevyrábajú, a preto ich je nemožné zohnať, ale vo verzii VSTi pluginov si ich vie kúpiť každý.
Medzi ďalšie výhody používania práve VSTi pluginov patrí, že nezaberajé fyzický priestor oproti nástrojom a syntetizátorom, ktoré sú väčšinou veľké a ťažké. Ak nemáte k dispozícii veľkú miestnosť alebo štúdio na produkciu a nahrávanie hudby, tak asi ťažko napratáte 30 syntetizátorov do svojej pracovne alebo detskej izby. VSTi pluginov môžete mať koľko len chcete vo svojom PC. Jediným obmedzením je veľkosť hard disku a výkon vášho PC.
V priebehu rokov sa táto technológia vyvinula do takej miery, že napodobnenie zvuku originálu dokáže VSTi plugin s vysokou a úžasnou presnosťou. VSTi pluginy môžete získať napríklad spolu so zakúpením DAW, zadarmo stiahnuť alebo tie najlepšie a najkvalitnejšie si zakúpiť.
📌 VST pluginov na stiahnutie zdarma je na internete mnoho, no niektoré môžu byť nespoľahlivé alebo nemusia znieť tak dobre, ako ich fyzický originál. Pozrite si tie najspoľahlivejšie a najlepšie z nich:
2. VST efekty
VST efekty sa označujú ako VSTfx. Od nástrojov sa líšia tým, že na miesto generovania zvuku ho efektujú alebo rôznym spôsobom ho menia. Medzi najpoužívanejšie efekty patrí napríklad reverb, s ktorým môžete vytvoriť priestor a upravovať silu a čas dozvuku, alebo chorus, ktorý pridáva signálu moduláciu a chvenie, alebo delay, ktorý poskytuje ozvenu všetkého, čo cezeň prechádza.
Efekty by sme si mohli predstaviť aj ako samostatné gitarové stompboxy, ktoré ponúkajú najrôznejšie efekty. Spracovanie dynamiky je pri mixovaní zvuku veľmi dôležité, a tak máme k dispozícii efekty, ako kompresory, limitéry a ekvalizéry na vylepšenie a kontrolu zvuku.
Niektoré VSTfx nemenia alebo nefektujú zvuk, ale slúžia len na zobrazenie vlastností zvuku vo vizuálnej podobe. Tieto typy pluginov môžu byť užitočné pri mixovaní a masteringu a producentovi pomáhajú sa lepšie rozhodnúť, ako upraviť sklabu alebo nahrávku. Medzi takého vizualizéry patria napríklad rôzne stereo Imagery, (loudness) hlasitostné metre a podobne. Príklad vizualizéra môžete vidieť na fotke nižšie.
VST efekty sú často modelované podľa skutočného fyzického hardvéru efektov rovnako, ako mnohé VSTi pluginy. Vo väčšine DAW môžete na jednej stope naviazať na seba viacero efektov. V prípade hardvérových jednotiek je to bežná prax a samotné vokály bývajú v štúdiu pomerne často spracovávané viacerými efektami. Na fotke sú zobrazené efekty na jednom kanáli. Zdrojový zvuk stopy prechádza všetkými efektami podľa poradia od vrchu až po spodný efekt.
3. VST MIDI efekty
Skratka MIDI znamená digitálne rozhranie pre hudobné nástroje (Musical Instrument Digital Interface). Rovnako ako VSTfx, aj efekty MIDI nevytvárajú zvuk. Tieto pluginy pracujú s údajmi MIDI buď samostatne alebo s inými pluginmi VST. Protokol MIDI môže používať viacero zásuvných modulov VST, ktoré môžu navzájom komunikovať.
Napríklad Plugin Arpeggiator môže prijímať noty MIDI ako vstup, modifikovať ich a posielať informácie VSTi pluginu, ktorý vytvorí zvuk. Následne na tento zvuk môžeme použiť VST efekt. Na priloženom obrázku si pre lepšiu predstavu môžete pozrieť, ako to v jednoduchosti funguje.
Aký je rozdiel medzi VST 2, VST 3, AU, RTAS a AAX?
Okrem VST 2, ktorý je opísaný nižšie v článku, existujú aj iné formáty, keďže nie všetky DAW používajú a podporujú pluginy formátu VST 2. Najpopulárnejší formát pluginov je práve VST. No niektoré značky DAW si vyvinuli svoje vlastné formáty pluginov.
Zariadenia od spoločnosti Apple s operačným systémom MAC podporujú pluginy AU. Skratka AU znamená zvuková jednotka (Audio Unit). Tento formát vyvinula spoločnosť Apple na prácu so svojím zvukovým enginom Core Audio v systémoch Mac.
Spoločnosť Avid predstavila formát pluginov RTAS, čo by sa dalo preložiť ako balík zvukových zariadení v reálnom čase (RTAS). Neskôr tá istá spoločnosť vytvorila nový formát AAX – zvukové rozšírenie (Avid Avid Audio eXtension) na použitie pluginov s ich DAW Pro Tools.
Formáty VST 2 aj VST 3 vyvinula spoločnosť Steinberg (výrobca DAW Cubase). Rozdiel medzi VST 2 a VST 3 nie je taký veľký. VST 3 formát je novšia vylepšená verzia VST 2. Dnes sa už výrobcovia pluginov snažia vyvíjať pluginy iba vo VST 3 formáte. Ak máte plugin, ktorý sa dodáva vo verziách VST 2 aj VST 3, odporúčame vám nainštalovať si modernejšiu verziu VST 3.
Aký formát VST pluginov podporuje môj DAW?
V tabuľke nižšie si môžete pozrieť, aký formát pluginov podporuje váš DAW. Napríklad FL Studio podporuje formáty pluginov VST 2, VST 3 a na zariadeniach Apple formát AU.
Ak si v tabuľke nenašiel svoj DAW, napíš nám do komentáru, o aký DAW ide a my podporované pluginy aj s tvojím DAW do tabuľky doplníme.
Aký je rozdiel medzi platenými a bezplatnými VST pluginmi?
Platené aj VST pluginy, ktoré si viete zadarmo stiahnuť majú svoje výhody, aj nevýhody. Bezplatné zásuvné moduly môžu mať chyby, poskytujú obmedzené zvuky, majú menej funkcií a nemusia fungovať so všetkými hudobnými programami a operačnými systémami.
Mnohé platené pluginy ponúkajú funkcie, ktoré u pluginov zdarma zväčša chýbajú, mali by bez problémov fungovať, dostávajú častejšie aktualizácie, väčšinou k nim dostávate veľkú knižnicu zvukov alebo presetov, avšak niektoré platené VST pluginy môžu byť prehnane drahé a nemusia poskytovať toľko funkcií a zvukov, ako niektoré bezplatné pluginy. K viacerým prémiovým VST pluginom viete nájsť takmer totožnú alternatívu v nižšej cene alebo dokonca zadarmo.
Na obrázku nižšie môžete vidieť legendárny ekvalizér Pultec EQP-1S v analógovej podobe, ktorého cena je vysoká. Za približne 300 eur môžete mať veľmi kvalitný VSTfx plugin od UAD – Pultec Passive EQ. Ale na internete nájdete aj podobný plugin zadarmo – napríklad Warmy EP1A Tube EQ.
Nehovoríme, že z pluginu zdarma dostanete rovnaký zvuk ako z originálu za 5 000 eur alebo od UAD Pultecu, ale v niektorých prípadoch to môže byť dosť blízko a pre začínajúceho producenta takmer na nerozoznanie.
Záver
Vidíte? Nebolo to také ťažké, teraz už viete, čo je to VST plugin. Váš DAW je v podstate mozgom, ku ktorému pripájate pluginy VST tretích strán.
Ak chcete tvoriť skladby alebo editovať zvuk je nevyhnutné, aby ste vedeli, čo sú VST pluginy a čo robia, pretože je viac ako pravdepodobné, že ich budete používať ako súčasť svojho procesu tvorby alebo editovania zvuku. Ak ste v hudobnej produkcii nováčik, užite si veľa zábavy pri experimentovaní.
Dúfame, že vám tieto informácie o zásuvných moduloch VST pomohli. Ak sme niečo vynechali, uvítame vaše pripomienky v komentároch pod článkom.