Ak sa chystáte produkovať hudbu alebo ju už produkujete vedzte, že výkonný počítač je základ. Áno, v dnešnej dobe viete tvoriť hudbu na takmer každom stolnom počítači, notebooku alebo už aj na telefóne. Ak to však myslíte s produkciou hudby vážne a chcete pracovať s profesionálnymi nástrojmi, tak vám neostáva nič iné, ako si zaobstarať kvalitný a výkonný PC, ktorý vám zabezpečí lepšiu efektivitu práce.
Samozrejme, neexistuje jeden najlepší počítač na produkciu hudby. V tomto článku sa vám však pokúsime priblížiť, ako si vybrať správny počítač na nahrávanie a produkciu hudby, a aké by mal mať komponenty.
Ako si vybrať najlepší počítač na tvorbu hudby?
Tvorba, editácia a nahrávanie hudby nebolo nikdy jednoduchšie a dostupnejšie. Ak máte k dispozícií ten správny a výkonný počítač, môžete pár kliknutiami získať prístup k technológiám, ktoré boli kedysi dostupné len v profesionálnych štúdiách.
Výber PC na nahrávanie a tvorbu hudby by ste nemali podceniť. Pred výberom toho správneho počítača na tvorbu hudby si najprv musíte zodpovedať nasledujúce otázky:
- Koľko peňazí ste ochotní minúť na počítač na produkciu hudby?
- Aký operačný systém chcete používať?
- Aký výkonný počítač potrebujete?
- Aký typ úložiska potrebujete?
Odpovede na tieto a ďalšie otázky si rozoberieme v nasledujúcich odstavcoch. Ak vás zaujíma odpoveď na konkrétnu otázku, stačí, ak kliknete na ňu a budete presmerovaní na odpoveď.
Aký je váš rozpočet na kúpu PC na skladanie hudby?
Našim čitateľom by sme dopriali, aby mali na kúpu PC na produkciu hudby neobmedzený budget, ale chápeme, že to nie je vždy možné. Preto stanovenie si rozpočtu je prvá vec, čo si musíte ujasniť pred kúpou PC.
Cena počítača, na ktorom pravdepodobne pôjde všetko bez problémov sa bude pohybovať okolo 2 000 eur a viac za nový kus. Ak nepotrebujete čisto nový PC, môžete porozmýšľať o kúpe z druhej ruky (napr. Bazoš) a možno objavíte výkonný kus v dobrom stave za super cenu.
Nový PC za 400 eur vám určite nebude postačovať na riadnu produkciu a editáciu zvuku. Bude vás značne limitovať vo vašej práci a počet VST pluginov, ktoré si budete vedieť nainštalovať a spustiť.
Neplatí to síce stále, no v tomto prípade znamenajú drahšie komponenty počítača vyššiu kvalitu spracovania a vyšší výkon.
Notebook alebo stolný počítač?
Myslíme si, že väčšina čitateľov si (ešte len) vyberie alebo už vlastní notebook. Má to jednoduchý dôvod.
Človek, ktorý si plánuje kúpiť nový PC ho bude, pravdepodobne, využívať aj ako notebook do školy, do práce, na chatu či na dovolenku alebo na kopec iných vecí než len na tvorbu hudby. A preto kúpa notebooku dáva pre začiatočníka väčší zmysel.
Napriek tomu stolný počítač, čo sa týka výkonu, vyhráva na plnej čiare. Práve stolné počítače sú stále využívané vo veľkých profesionálnych štúdiách po celom svete. Poďme si rozobrať dôvody, prečo je tomu tak a v čom má notebook v porovnaní so stolným počítačom (ne)výhodu.
- Mobilita
Mobilita je dôvod, prečo by ste si mali kúpiť notebook namiesto stolného PC. Notebooky už veľmi dobre poznáte, zbalíte ich do batohu a pracovať môžete z akéhokoľvek miesta aj bez dostupnosti elektrickej energie na obmedzenú dobu. V tomto sú notebooky úžasne. - Výkon
Stolný počítač bude mať vždy väčší výkon ako notebook. Už len pre to, ako je vyriešené chladenie komponentov v notebooku. V lacnejších notebookoch a hlavne tenkých ultrabookoch je chladený väčšinou len procesor, aj to veľmi malými a slabými ventilátormi.
Oproti stolnému PC je to neporovnateľné. Tam viete chladiť takmer každý komponent zvlášť a ešte si aj vybrať typ chladenia (pasívne, vzduchom alebo vodou). Nižšia teplota komponentov počas prevádzky umožňuje stabilný chod PC a dosiahnutie väčšieho výkonu počas práce. - Cena
Notebooky sú cenovo výhodnejšie, keďže je to počítač, klávesnica, myš, obrazovka, kamera, mikrofón a reproduktory v jednom. Ak budete kupovať stolný počítač, všetky tieto príslušenstva si budete musieť zakúpiť zvlášť, a to predraží cenu stolného počítača. - Konfigurovateľnosť
Je veľmi obtiažne si konfigurovať notebook komponent po komponente. Niektoré značky to čiastočne umožňujú, no je to obmedzené len na vybrané komponenty, a to len na dve až tri variácie.
Pri stolnom počítači si viete nakonfigurovať všetko podľa vlastných predstav, potrieb a budgetu. Nie sú tam takmer žiadne obmedzenia okrem kompatibility komponentov medzi sebou. Ďalšou výhodou stolného počítača je, že kedykoľvek viete daný komponent predať a kúpiť novší, výkonnejší. - Konektivita
Keďže stolný počítač je fyzicky väčší, tak na ňom nájdete aj viac vstupov a výstupov. Na stolný počítač viete pripojiť viac príslušenstva cez USB, viac monitorov alebo viac čohokoľvek, čo potrebujete. Notebooky sú v tomto značne limitované.
Mac alebo Windows?
Pri voľbe notebooku alebo stolného počítača na tvorbu hudby, nahrávania a editáciu zvuku by ste sa mali rozhodnúť, aký operačný systém chcete používať. Ak už používate program na tvorbu hudby, zistite si, na akých operačných systémoch váš DAW (Digital Audio Workstation) bude fungovať. Ak neviete, aký DAW je pre vás vhodný, vytvorili sme zoznam 10 najlepších programov na tvorbu hudby.
Názory sa rôznia, čo je lepšie. Z nejakého dôvodu, táto téma vytvára búrlivé debaty, ktoré doposiaľ nevyústili do žiadnych skutočných záverov. Preto sa ani v tomto článku nedozviete, či Macintosh je lepší na tvorbu a editáciu hudby než Windows.
S čím sa však môžeme podeliť s vami je náš názor. My preferujeme OS Mac. Avšak pre začiatočníka je vhodnejší Windows, a to z jednoduchých troch dôvodov:
- Notebook s operačným systémom Windows je cenovo dostupnejší. A každý si ho vie dovoliť. To sa o drahých zariadeniach od Applu nedá povedať.
- Väčšinu notebookov s Windowsom si viete dodatočne hardvérovo prispôsobovať a vylepšovať. Ide to jednoduchšie a lacnejšie ako pri Macu.
- Operačný systém Windows – ľudia s týmto systémom pracujú už dlhé roky, len málokto mal tú možnosť, aby bol jeho úplne prvý počítač Mac. S Windowsom pracujete aj na stredných a vysokých školách či neskôr v práci. Preto sa niektorým ľuďom jednoducho páči a preferujú operačný systém Windows.
Ak sa vás vyššie spomínané dôvody netýkajú, kúpte si zariadenie s operačným systémom Mac.
Nech si však vyberiete ktorýkoľvek počítač, pamätajte, že na oboch operačných systémoch bolo a je vytvárané množstvo výbornej a populárnej hudby.
Aký výkon počítača stačí na produkciu hudby?
Keď sa začnete vážne zaoberať hudobnou produkciou, je nevyhnutné mať výkonný počítač. Aký výkon je však postačujúci? Aby ste mali lepší prehľad, nižšie si rozoberiem aké výkonne komponenty by mal mať váš PC na editáciu hudby a popíšeme si jednotlivo hlavné komponenty.
Procesor – CPU (Central Processing Unit)
CPU je mozog počítača. Je to najdôležitejší komponent nie len pri hudobnej produkcii. Procesor môže fungovať len spolu s ostatnými komponentami. Úlohou procesora je prijímanie inštrukcií z programu alebo aplikácie a vykonávanie výpočtov. Tento proces sa delí na tri kľúčové fázy: načítanie, dekódovanie a vykonávanie. CPU načíta inštrukciu z pamäte RAM, dekóduje, čo je vlastne inštrukcia a potom ju vykoná pomocou príslušných častí CPU.
Výkon procesora určuje, koľko procesov môžete vykonávať naraz. Takmer každý program na editáciu a tvorbu hudby vám bude fungovať aj na slabších procesoroch. Problém nastáva vtedy, keď začnete pridávať stopy, nástroje a efekty. Ak ich bude veľa, slabý procesor nebude schopný prehrať v reálnom čase vašu skladbu v DAW a spracovať naraz toľko procesov.
CPU má vplyv na všetky fázy počas tvorby, editácie alebo nahrávanie hudby, od používania pluginov, cez mixovanie, až po mastering. Ak budete mať výkonný procesor, môžete všetky tieto veci robiť rýchlejšie a efektívnejšie. Program vám nebude dlho načítavať, sekať a padať.
Podľa čoho vybrať vhodný procesor?
Hlavnú úlohu pri procesoroch hrajú dve veci:
- Počet jadier
Jadro zodpovedná za všetky výpočtové operácie a je najdôležitejšia časť procesora. Čím viac jadier procesor má, tým viac úloh dokáže naraz spracovať. Tak isto viac jadier vedie k efektívnejšiemu multitaskingu, čo sa pri tvorbe hudby zíde. - Frekvencia procesora
Frekvencia procesora sa označuje v gigahertzoch (GHz) a vyjadruje, s akou rýchlosťou dokáže procesor spracovávať inštrukcie odoslané napríklad vaším DAW. Čím je frekvencia procesora vyššia, tým zvyčajne rastie aj výkon. No nie je tomu vždy tak. Viacjadrové procesory mávajú nižšiu frekvenciu, ale napriek tomu sú v optimalizovaných programoch výkonnejšie.
Najobľúbenejšími značkami procesorov na trhu sú Intel a AMD. Procesory AMD sú priemerne lacnejšie než Intel. Bolo by na dlhú debatu, ak by sme chceli vyriešiť, ktorá značka procesorov je lepšia.
Odporúčame, aby ste si kúpili vždy ten najvýkonnejší procesor, aký si môžete dovoliť. Skoro všetky ostatné komponenty si viete časom vymeniť za výkonnejšie. Výmena procesora je komplikovanejšia a pri notebookoch nemožná.
Váš procesor by mal mať aspoň štyri jadrá a frekvenciu procesora aspoň 2,5 GHz. Medzi základ zaraďujeme procesor Intel i5 alebo AMD Ryzen 5 a vyššie. Či si kúpite PC s procesorom Intel, AMD, alebo Apple M1, je to na vás.
Ako zistiť reálny výkon procesora?
Porovnanie technických údajov, ako počet jadier a frekvencia procesora je dobrý spôsob, ako začať. Ale, ako napríklad porovnať podľa týchto parametrov dva procesory rozdielnej značky v rovnakej cene s odlišnými parametrami? Alebo, čo ak potrebujete odhadnúť rýchlosť, ktorú môže nový procesor poskytnúť pre váš program na tvorbu hudby? Alebo si chcete porovnať svoj starý procesor s novým?
Práve tu vstupuje do hry CPU benchmark.
Čo je CPU benchmark?
Benchmark je porovnávací test procesora. Benchmarky umožňujú jednoduché porovnanie viacerých procesorov prostredníctvom hodnotenia ich výkonu v štandardizovaných sériách testov. Takéto merania nám pomáhajú sa lepšie rozhodnúť pred kúpou procesora. Okrem toho umožňujú používateľom porovnávať výkonnosť rôznych strojov za rovnakých podmienok.
K dispozícii máte rôzne stránky, kde si viete po zadaní modelu vášho procesora pozrieť aké má skóre. Čím vyššie skóre, tým je procesor lepší a výkonnejší. Odporúčame vám weby cpubenchmark.net alebo geekbench.com.
Úložisko
Druhým najdôležitejším komponentom z pohľadu tvorby hudby je kapacita a typ úložiska. Váš softvér, hudobná knižnica a projekty si budú vyžadovať veľa úložného priestoru. Nejde však len o veľkosť úložiska, ale aj o rýchlosť zápisu a čítania dát. Čím vyššia rýchlosť úložiska bude, tým rýchlejšie sa vám načíta knižnica zvukov, presety vo VST plugine alebo sa rýchlejšie uloží a exportne váš projekt.
Ideálna veľkosť úložiska pre tvorbu hudby a editáciu zvuku je 1 TB (terabajt). Ak je vaše úložisko menšie, nevadí. Buď ho viete nahradiť väčším a rýchlejším alebo môžete použiť externé úložisko. Dbajte na to, aby externý disk bol aspoň SSD, ktorý ma vyššiu rýchlosť čítania a zápisu súborov ako HDD.
Aké typy hard diskov poznáme?
HDD – Hard Disk Drive
HDD je skratka pre pevný disk. HDD pozostáva z rotujúcich diskov pokrytých tenkou magnetickou vrstvou, na ktorú sa zapisujú a z ktorej sa čítajú údaje. HDD má jednu výhodu oproti ostatným pevným diskom – je veľmi lacný, 1 TB HDD kúpite už od 40 eur.
Medzi nevýhody patrí:
- pomalá rýchlosť zápisu aj čítania,
- fyzicky je väčší ako disk SSD,
- obsahuje pohyblivé časti náchylné na poškodenie,
- HDD si vyžaduje viac energie ako SSD.
V dnešnej dobe vám už neodporúčame používať HDD. Nechcete sa ho vzdať? Môžete ho využiť na zálohovanie ako externý HDD pre súbory, ktoré často nepotrebujete. Ak používate HDD, nahraďte ho čím skôr SSD pevným diskom.
SSD – Solid-State Drive
SSD disk je vzhľadom podobný HDD disku. SSD disk je však bez pohyblivých častí, a je tým pádom ľahší a menší. Poskytuje trikrát až štyrikrát vyššiu rýchlosť čítania/zápisu ako HDD disky a používa rovnaké rozhranie. Práve SSD disk odporúčame pre produkciu hudby a vašu hudobnú knižnicu. SSD disk ma rozumný pomer ceny, veľkosti úložiska a rýchlosti čítania a zápisu dát. Pre predstavu 1 TB SSD kúpite už od 70 eur.
SSD M.2 – Solid-State Drive
Aj keď ide iba o iný druh SSD disku, SSD M.2 disky vyzerajú úplne inak ako SSD, o ktorom sme písali vyššie. SSD M.2 vyzerajú skôr ako operačné pamäte RAM. SSD disky M.2 sú navrhnuté na vysokorýchlostné ukladanie a čítanie dát. Oproti SSD a HDD diskom je SSD M.2 fyzicky malý disk ideálny pre notebooky. M.2 disky sú drahšie, 1 TB SSD M.2 kúpite od 80 eur.
Podobné disky sú aj NVMe (Non-Volatile Memory Express). Ide o protokol, ktorý bol vydaný v roku 2011, ktorého cieľom bolo zvýšiť výkon SSD. Disky NVMe komunikujú prostredníctvom rýchlejšej zbernice PCIe namiesto pripojenia SATA, ktoré využíva väčšina ich predchodcov. Sú 12-13x rýchlejšie ako disky SSD SATA.
Aká veľkosť pamäte RAM je ideálna pre produkciu hudby?
Pamäť RAM (Random Access Memory) je krátkodobá pamäť počítača, v ktorej sú uložené údaje, ktoré procesor práve používa. Počítač môže pristupovať k pamäti RAM oveľa rýchlejšie ako k údajom na pevnom disku, preto je kapacita pamäte RAM pre výkon systému rozhodujúca.
Na produkciu a nahrávanie hudby potrebujete aspoň 8 GB RAM. Ideálne však odporúčame mať k dispozícii 16 GB alebo 32 GB. Väčšia krátkodobá pamäť RAM vám umožní využívať viac nástrojov naraz, viac súborov a rýchlejšiu odozvu medzi nimi.
Záver
Nie je nič horšie, keď ako profesionál strácate čas a prerušujete svoju prácu kvôli problémom s vaším počítačom. Preto zvážte veľmi dobre, aký počítač s akými komponentmi si kúpite. Na tom sa určite neoplatí šetriť. Verím, že vám bol tento článok aspoň trochu nápomocný a zodpovedal vám všetko, čo ste potrebovali vedieť. Ak je vám niečo nejasné alebo by ste radi niečo doplnili, neváhajte nám zanechať komentár nižšie.