DJ-ing sa stal populárnym spôsobom ako si užit hudbu. DJ-ov nájdete v kluboch, baroch a na večierkoch po celom svete. DJ-ing je forma umenia, ktorá si vyžaduje zručnosť, prax a odhodlanie. Aby ste sa mohli stať DJ-om, musíte najprv pochopiť, čo to je a čo je potrebné na to, aby ste sa ním stali.
Pokiaľ ide o to, ako sa stať DJ-om, neexistuje univerzálne riešenie. Každý DJ má svoj vlastný jedinečný štýl a prístup k mixovaniu skladieb. Existujú však niektoré základy, ktoré musia poznať všetci DJ-i. Tento článok vám poskytne informácie o tom, ako sa stať DJ-om, ako aj tipy a rady od profesionálnych DJ-ov.
Chcete stať DJ-om? Tu je niekoľko tipov od profesionálnych DJ-ov, ktoré vám pomôžu začať:
- Urobte si prieskum
Skôr ako začnete, je potrebné sa o DJ-ingu veľa naučiť. Venujte nejaký čas čítaniu článkov a sledovaniu videí o DJ-ingu. Pomôže vám to pochopiť základy a získať predstavu o tom, čo je potrebné na to, aby ste sa stali DJ-om. - Nájdite si svoju špecializáciu
Existuje mnoho rôznych hudobných žánrov a každý z nich má svoj vlastný štýl DJ-ingu. Nájdite si žáner hudby, ktorý vás najviac baví, a zamerajte sa na to, aby ste sa stali DJ-om v tomto žánri. - Cvičte, cvičte, cvičte
DJ-ing je zručnosť, ktorej zvládnutie si vyžaduje čas a prax. Čím viac budete cvičiť, tým lepší budete v DJ-ingu. Cvičiť môžete doma mixovaním skladieb alebo absolvovaním lekcií DJ-ingu u profesionálneho DJ-ja.
1. Čo znamená skratka DJ?
Písmená DJ pochádzajú zo slovného spojenia „diskdžokej“ (v angl. “disc jockey”), ktoré sa všeobecne pripisuje americkému novinárovi a rozhlasovému komentátorovi Walterovi Winchellovi, ktorý tento výraz prvýkrát použil v roku 1935. Slovo použil na označenie Martina Blocka v súvislosti s jeho rozhlasovou reláciou Make Believe Ballroom.
Zatiaľ čo ľudia naladili rádio, aby sa dozvedeli spravodajské informácie, Martin Block využil čas medzi spravodajskými segmentmi na prehrávanie platní, aby ľudia uverili, že sa v skutočnosti nachádza v tanečnej sále, kde sa vysiela živá hudba od skupín, ktoré boli v tom čase populárne – preto Make Believe Ballroom.
Make Believe Ballroom sa okamžite stala hitom. To, čo pôvodne začalo ako výplň správ, si čoskoro začalo žiť vlastným životom. Poslucháčom sa to páčilo a producentom sa to páčilo tiež, pretože to výrazne znížilo náklady na skutočné najímanie kapiel a ich živé hranie v štúdiu. Bol to všestranný úspech a verejné hranie nahranej hudby sa v tom čase ukázalo ako inovatívny nápad.
2. Čo robí DJ?
Dídžeji zvyčajne vystupujú pre živé publikum na festivale, v nočnom klube alebo v televízii, v rozhlasovom vysielaní alebo v online rádiu. Na prehrávanie a mixovanie hudby používajú DJ-i techniku, ako gramofóny, CDJ alebo DJ kontroléry. Môžu používať aj iné zvukové zariadenia, napríklad mixážne pulty a samplery.
DJ sa zvyčajne špecializuje na určitý hudobný žáner, napríklad hip-hop, EDM alebo trap. DJ-ing je zručnosť, ktorej zvládnutie si vyžaduje čas a prax. Čím viac budete cvičiť, tým lepšie vám to pôjde.
3. Typy DJ-ov
DJ-ov možno rozdeliť do piatich hlavných kategórií: rezidentný DJ, klubový DJ, DJ interpret, rozhlasový DJ a mobilný DJ.
- Rezidentný DJ-i hrajú hudbu v nočných kluboch a sú zodpovední za vytváranie zábavnej atmosféry. Vačšinou sú priamo zamestnaní v klube alebo majú uzatvorenú zmluvu na dlhšie obdobie.
Rezidentný DJ zriedkavo hraje v inom klube, s ktorým nemá uzatvorenú dohodu. Takýto DJ-i úzko spolupracujú s personálom klubu, aby zabezpečili hladký priebeh noci a dobrú zábavu hostí.
Rezidentní dídžeji majú zvyčajne široký výber hudobných žánrov, ktoré poznajú, aby mohli uspokojiť rôznorodý vkus návštevníkov klubu. Rezidetného DJ môžete počuť na každej akcii daného klubu. - Kluboví DJ-i hrajú hudbu v nočných kluboch rovnako ako rezidentní DJ-i nemajú uzatvorenú žiadnu dlhodobú zmluvu s klubom. Takýto DJ hráva zvyčajne každý víkend na inom miesto a v inom klube. Spolu s rezidentným DJ-om majú široký výber hudobných žánrov, aby zaujali návštevníkov s rôznorodým hudobným vkusom.
- DJ interpret, známy aj ako „performance DJ“, sa zameriava na používanie DJ-ských techník na vytváranie jedinečných zvukových scén. Často sa špecializujú na špecifické dídžejské štýly, ako je napríklad scratching a cutting. Performance DJ-i sú známi svojimi kreatívnymi a niekedy zložitými DJ setmi. DJ interprét je s veľkou pravdepodobnosťou aj producent a počas vystúpenia hraje aj svoje autorské skladby.
- Rádioví DJ-i hrajú hudbu v rádiu a sú zodpovední za zábavu poslucháčov. Zvyčajne majú široký výber hudobných žánrov, ktoré poznajú, a často hrajú hudbu, ktorá je v danom čase populárna. Rozhlasoví dídžeji často úzko spolupracujú so zamestnancami stanice, aby zabezpečili, že ich relácia bude zábavná a informatívna.
- Mobilní DJ-i hrajú hudbu na podujatiach alebo rôznych slávnostiach, ako sú svadby, narodeninové oslavy a školské plesy. Zvyčajne nájdete v ich repertoári ľudové, folklórne, moderné piesne, ale aj slovenské a české hity. Mobilní dídžeji zvyčajne spolupracujú s dídžejskou spoločnosťou alebo agentúrou, ktorá im zabezpečuje vystúpenia.
4. Koľko berie DJ?
Výška platu DJ-ov sa môže veľmi líšiť. Závisí to od faktorov, ako je typ podujatia, miesto, počet odpracovaných hodín a skúsenosti DJ-a. Napríklad rezidentný klubový DJ na Slovensku môže zarábať 100 – 200 eur za večer. Dj, ktorý je zároveň aj producent a hraje počas vystúpenia aj svoju hudbu si účtuje zvyčajne sadzbu za hodinový až dvojhodinový set od 200 – 1 000 eur. Vo všeobecnosti môžu dídžeji očakávať, že na väčšine vystúpení zarobia 50 – 500 eur za akciu.
Niektorí dídžeji však dostávajú oveľa vyššie honoráre. Napríklad svetoznámy DJ Calvin Harris údajne zarobil 400 000 dolárov za jediný trojhodinový set na hudobnom festivale Ultra v Miami v roku 2013. A v roku 2014 zarobil 1 milión dolárov za jeden štvorhodinový set v nočnom klube Hakkasan v Las Vegas. Ako teda vidíte, pokiaľ ide o výšku zárobku dídžejov, strop je bez obmedzení.
Okrem honorára za vystúpenie môžu dídžeji zarábať aj na honorároch za skladby, ktoré hrajú. Napríklad ak DJ zahrá pieseň v rádiu, môže dostať honorár od vlastníka autorských práv k piesni. Dídžeji môžu zarábať aj z predaja setov alebo CD.
Koľko teda stojí DJ? Je to veľmi individuálne a závisí to od rôznych faktorov. Niektorí dídžeji však môžu dostať oveľa vyššie honoráre ako iní v závislosti od úrovne ich skúseností a typu podujatia, na ktorom hrajú.
5. Koľko stojí DJ na svadbu?
Chcete sa stať svadobným DJ-om, ale netušíte koľko si vypýtať za odohranie svadby? Alebo ste pár, ktorý plánuje svoju svadbu a hľadá svadobného DJ? Tak či onak, cena svadobného dídžeja sa môže líšiť v závislosti od viacerých faktorov vrátane veľkosti svadby, miesta, vyťaženosti podľa sezóny, štýlu hudby, dĺžky hrania, svetelných, zvukových a iných efektov, ktorými DJ disponuje.
Aby ste získali predstavu o tom, koľko svadobný DJ berie, je dôležité si urobiť prieskum, získať ponuky od niekoľkých rôznych spoločností alebo samotných DJ-ov. Ceny svadobných DJ-ov sa môžu pohybovať od 400 do 2 000 eur, preto je dôležité nájsť DJ-a, ktorý sa zmestí do vášho rozpočtu.
Platí však, že do hudby sa oplatí zainvestovať. Hudba tvorí dobrý predpoklad toho, že svadobní hostia sa zabavia, a tým pádom bude mať svadobný fotograf čo fotiť.
Na cene sa viete so svadobným DJ-om dohodnúť. Podľa slovenských fór je cena DJ-a v nižšej cenovej kategórii v Martine a v Banskej Bystrici 460 eur, v Nitre 350 eur, v Trnave 350 až 580 eur.
Ak sa plánujete stať svadobným DJ-om, odporúčame vám vymyslieť aj nejaký zábavný program alebo sa naučiť moderovať oslavy. Negatívne recenzie diskutujúcich sa týkajú predovšetkým DJ-ov, ktorí odmietli alebo nevedeli na akcii moderovať.
Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste ušetrili peniaze na svadobného dídžeja. Jedným zo spôsobov je včasná rezervácia dídžeja, pretože mnohé spoločnosti ponúkajú zľavy za včasnú rezerváciu. Kvalitní DJ-i majú rezervované termíny jeden alebo dva roky dopredu. Preto platí, čím skôr si DJ-a nájdete a rezervujete, tým lepšie. To platí aj pre vašu peňaženku. Ďalším spôsobom, ako ušetriť peniaze, je usporiadať svadbu mimo hlavnej sezóny, napríklad koncom jesene alebo v zime.
V prípade, že ste DJ, chýbajúci program alebo moderovanie je, ako sme spomínali vyššie, dierou na trhu, ktorú môžete využiť ako svoju konkurenčnú výhodu a ponúkať balíky hrania s moderovaním. Ak nechcete moderovať, môžete nadviazať spoluprácu s moderátorom alebo starejším a mladejším. Obľúbenou doplnkovou službou je tiež príprava a moderovanie svadobných súťaží a aktivít (svadobný kvíz, tanečná súťaž, zábavné aktivity pre svadobných hostí a iné).
Ako DJ viete k hraniu hudby ponúkať služby, ako napríklad prenájom svetiel (otočné hlavy, statické svetlá, svetelné efekty, otočné gule, nasvietenie parketu, stropu a stien), prenájom parostroja alebo dymostroja, prenájom plazivého dymu, konfety, sprostredkovanie tanečného súboru na rôzne folklórne ceremónie (čepčenie, redový tanec), rezerváciu dychového, harmonikového alebo sláčikového zoskupenia (živá hudba) a podobné.
Zákazníkom môžete ponúkať rôzne balíky, v ktorých budú zahrnuté tieto služby. Nastavte si cenotvorbu tak, aby celý čas strávený nad komunikáciou a bookingom iných hudobníkov bol pre vás profitabilný. Nezabudnite si do ceny zahrnúť rôzne výdavky, ako najazdené kilomentre, amortizáciu vozidla, prenájom hudobnej techniky a váš čas.
Ako svadobný DJ sa nezabudnite opýtať na plánovaný program svadby, zloženie svadobných hostí podľa veku, preferovaný štýl hudby svadobčanov a blacklist piesní alebo interpretov (pesničky, ktoré nemajú byť na svadbe hrané).
6. Čo robia producenti?
Hudobný producent je zodpovedný za vytvorenie a formovanie zvuku piesne alebo albumu. Spolupracujú s umelcami a hudobníkmi na tvorbe nových skladieb alebo remixov existujúcich skladieb.
Producenti zvyčajne pracujú v štúdiu a používajú rôzne nástroje, ako sú syntetizátory, bicie automaty a softvér na úpravu zvuku. Hudobní producenti môžu byť zodpovední aj za riadenie procesu nahrávania, výber štúdií a inžinierov a dohľad nad procesom mixáže a masteringu.
7. DJ vs. producent. Aký je medzi nimi rozdiel?
Dídžeji aj producenti pôsobia v hudobnom priemysle, ale ich úlohy sa líšia. DJ znamená „diskdžokej“. DJ je osoba, ktorá prehráva nahranú hudbu pre publikum. DJ-i hrajú hudbu pomocou gramofónov, CDJ, DJ-ských kontrolérov, mixážných pultov a samplerov. Dídžeji sa často špecializujú na konkrétny hudobný žáner a pokiaľ je DJ zároveň aj producent, tak počas setu hraje aj svoje skladby.
Producent je osoba, ktorá vytvára hudbu. Producenti môžu spolupracovať so spevákmi a hudobníkmi na tvorbe nových skladieb alebo remixov existujúcich skladieb.
8. Čo potrebuje DJ?
Ak sa chcete venovať dídžejingu, budete potrebovať niekoľko vecí. V prvom rade budete potrebovať nejaké vybavenie.
Dobrá DJ-ská zostava zahŕňa dva gramofóny alebo CDJ prehrávače, mixážny pult a DJ slúchadlá. Možno budete chcieť zvážiť aj investíciu do vhodného PC alebo notebooku na úpravu hudby a nejakého DJ softvéru, ktorý vám môže poskytnúť väčšiu flexibilitu, kreativitu a možnosti pri vystupovaní.
Samozrejme, budete potrebovať dobrú techniku mixovania. Ak sa chcete stať úspešným dídžejom, je nevyhnutné naučiť sa správne mixovať.
9. Aký softvér používajú špičkoví profesionálni dídžeji?
Odpoveď na túto otázku závisí od typu DJ-a. Napríklad klubový DJ môže používať iný softvér ako rozhlasový DJ. Vo všeobecnosti však platí, že najobľúbenejším softvérom, ktorý používajú profesionálni dídžeji, je Serato DJ Pro a Ableton Live.
Serato DJ Pro je DJ softvér, ktorý umožňuje mixovať, scratchovať a vytvárať hudobné stopy z počítača. Je kompatibilný s rôznymi DJ kontrolérmi a gramofónmi.
Ableton Live je softvér na produkciu hudby, ktorý umožňuje vytvárať, nahrávať a upravovať hudbu. Je obľúbený aj medzi DJ-mi, pretože má zabudovanú funkciu, ktorá umožňuje mixovať a scratchovať skladby.
Medzi ďalšie obľúbené softvéry pre DJ-ov patria napríklad od Native Instruments – Traktor, Virtual DJ a Mixxx.
10. Akú kvalifikáciu potrebujem na prácu DJa?
Na to, aby ste sa stali DJ-om, nepotrebujete žiadnu formálnu kvalifikáciu. Je však dôležité, aby ste dobre rozumeli hudbe a tomu, ako mixovať skladby. Tieto zručnosti si môžete osvojiť absolvovaním lekcií od profesionálneho DJ-a.
11. Ako vyzerá život dídžeja?
Život dídžeja je naplnený hudbou. DJ je zodpovedný za hranie hudby pre publikum, či už v klube, na svadbe, na večierku alebo na inom podujatí. Zvyčajne majú DJ-i široký záber hudobných žánrov, ktoré poznajú, a často hrajú hudbu, ktorá je v danom čase populárna.
Avšak život dídžeja nie je pre každého, skoré ranné príchody domov, cestovanie na veľké vzdialenosti každý víkend… Ale ak máte vášeň pre hudbu a radi zabávate ostatných, môže to byť veľmi uspokojivá kariéra.
DJ-ing môže byť veľmi zábavný a je to skvelý spôsob, ako spoznať nových ľudí a podeliť sa so svetom o svoju lásku k hudbe. S tvrdou prácou a odhodlaním sa môže stať DJ-om každý. Len nezabudnite cvičiť, investovať do kvalitného vybavenia a používať najlepší softvér, aby ste svojmu publiku poskytli nezabudnuteľný zážitok.
12. Ako si vytvoriť hudobnú knižnicu?
Prvým krokom pri budovaní hudobnej knižnice je rozhodnúť sa, aký typ hudby chcete hrať. Hľadáte populárne skladby, vzácne skladby alebo kombináciu oboch? Chcete sa zamerať na hranie z vinylov alebo digitálnych nosičov? Keď viete, čo hľadáte, môžete začať prehľadávať internet a hľadať najlepšie miesta, kde to nájdete. Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako na to.
Ak hľadáte digitálnu kópiu hudby, môžete navštíviť internetové obchody s hudbou, ako sú Beatport, iTunes a Amazon, alebo môžete navštíviť webové stránky, ktoré ponúkajú bezplatné stiahnutie, ako napríklad SoundCloud. Juno Download, Direct Music Service (DMS) a DemoDrop sú ďalšie miesta, kde môžete nájsť hudby v digitálnej podobe alebo predplatné za rozumnú cenu.
Ak hľadáte výnimočné skladby, najlepšie urobíte, ak ich budete hľadať na hudobných fórach alebo aukčných stránkach. Môžete tiež skúsiť kontaktovať priamo umelca a zistiť, či má nejaké vzácne skladby, ktoré je ochotný predať.
Mnohí kluboví dídžeji uprednostňujú vinyl z viacerých dôvodov vrátane lepšej a hlbšej kvality zvuku a skutočnej kvality skladieb, ktoré hrajú. Vinyloví DJ-i si radi budujú svoje knižnice individuálnejším spôsobom. Takíto DJ-ovia, ktorí uprednostňujú vinyl, môžu nájsť hudbu za lacný peniaz návštevou obchodov s použitými platňami, blších trhov alebo v zahraničí, kde je populárny garážový predaj. Odporúčame vám hľadať aj na internetových aukčných stránkach (eBay).
13. Aký hardvér používa profesionálny DJ?
Väčšina profesionálnych dídžejov používa na vytvorenie svojho jedinečného zvuku kombináciu hardvéru a softvéru. Hardvér, ktorý dídžeji používajú, môže zahŕňať gramofóny, mixpulty, prehrávače (CDJ), DJ kontroléry (konzoly) a slúchadla.
Gramofóny sa používajú na prehrávanie vinylových platní. Vyrábajú sa v rôznych štýloch vrátane gramofónov s priamym pohonom a gramofónov s remeňovým pohonom. Mixpulty sa používajú na mixovanie zvuku z rôznych zdrojov, ako sú gramofóny, CDJ alebo notebook. Na mixpulte sa okrem ovládačov hlasitosti nachádzajú aj efekty, ktoré môže DJ použiť na spestrenie svojho setu. DJ kontroléry sa používajú na ovládanie softvéru, ktorý DJ-i používajú na vytváranie svojich mixov. Slúchadla DJ používa, aby si vypočul a vybral skladbu, ktorú chce pustiť ako nasledujúcu.
Pri výbere vhodného hardvéru je dôležité zvážiť váš rozpočet a vaše špecifické potreby. Ak napríklad práve začínate, možno si budete chcieť kúpiť cenovo dostupný kontrolér, ktorých je na trhu viac než dosť od rôznych značiek, napríklad ako Pioneer DJ, Numark, Novation, Reeloop, Native Instruments, Denon DJ a podobne.
Pre fajnšmekrov odporúčame základnú zostavu, ktorá obsahuje gramofón, mixážny pult a kontrolér. Ak ste skúsenejší, možno budete chcieť investovať do zariadenia vyššej triedy, ktoré vám poskytne väčšiu kontrolu nad zvukom.
Rovnako vám odporúčame investovať do kvalitných DJ-ských slúchadiel, ktoré majú vysoký koeficient potláčania okolitého zvuku. Najpopulárnejšie slúchadla, ktoré používajú profesionálni DJ-i sú Sennheiser HD 25. Avšak na trhu je dnes veľa kvalitných značiek slúchadiel v rôznych cenových kategóriách a je len na vás, ktoré si vyberiete.
Bez ohľadu na váš rozpočet alebo úroveň zručností stále existuje hardvér, ktorý vám pomôže vytvoriť sety, také ako si ich predstavujete. Začnite, teda s prieskumom a nájdite hardvér, ktorý je pre vás ten pravý a spĺňa všetky vaše potreby.
14. Ako dlho trvá, kým sa stanem DJ-om?
Odpoveď na túto otázku závisí od viacerých faktorov, napríklad od úrovne vašich skúseností a času, ktorý ste ochotní venovať cvičeniu. Väčšina ľudí, ktorí sa chcú stať dídžejmi, však môžu očakávať, že strávia aspoň niekoľko mesiacov učením sa pred tým, než začnú hrať na nejakých akciách.
Ak práve začínate, možno by ste mali zvážiť absolvovanie kurzu pre DJ-ov. To vám môže pomôcť naučiť sa základy dídžejingu, napríklad ako mixovať skladby a používať rôznu dídžejskú techniku.
Keď budete mať základné znalosti o DJ-ingu, budete musieť začať s nácvikom. Dobrým spôsobom, ako to urobiť, je zriadiť si doma priestor na cvičenie a investovať do DJ-ského vybavenia.
Zhrnutie
Stať sa dídžejom môže byť zábavná a obohacujúca skúsenosť, ale nie je to také jednoduché, ako len pripojiť notebook a stlačiť tlačidlo play. Aby ste sa stali úspešným dídžejom, musíte sa naučiť základy dídžejingu a pravidelne cvičiť.
Ak ešte len začínate, odporúčame vám absolvovať DJ kurz alebo si nájsť nejaké online výukové programy, ktoré vám pomôžu v začiatkoch. Keď budete mať základné znalosti o dídžejingu, začnite cvičiť doma so základným vybavením.
Môžete tiež nájsť DJ softvér, ktorý vám umožní trénovať mixovanie skladieb na počítači. Keď sa budete cítiť pripravení, začnite hrať v miestnych kluboch a baroch. Nezabudnite si do svojej knižnice neustále pridávať nové skladby, aby ste mali vždy čo hrať.
Aké sú vaše tipy, ako sa stať úspešným dídžejom? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie.